Informacja MZ dot. pomniejszania ilości leku z e-recepty

Dnia 28 listopada 2019 r. na stronie Ministerstwa Zdrowia ukazała się informacja mówiąca, że pomniejszenia ilości leku do wydania dla pacjenta, kiedy e-recepta jest realizowana na raty, dokonuje się tylko raz, przy pierwszej częściowej realizacji.

 

W związku z wejściem w życie od dnia 7 września 2019 r. art. 96a ust. 7a pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2019 r. poz. 499) dotyczącego realizacji recepty elektronicznej po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, informujemy, że w przypadku gdy e-recepta realizowana jest w częściach, to pomniejszenie ilości wydawanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego o dni niestosowania, dokonywane jest wyłącznie przy pierwszej częściowej realizacji e-recepty.

 

Czytaj także:

Komentarz:

W końcu, po 82 dniach od wejścia w życie ustawy o e-zdrowiu otrzymaliśmy interpretację MZ, która powinna pojawić się dużo wcześniej, tj. razem z poradnikiem CSIOZ, czyli w 30-stym dniu obowiązywania nowych przepisów. Warto wiedzieć, że jest to interpretacja celowościowa, a nie językowa, czyli nie do końca wynikająca z brzmienia przepisu. Niemniej jednak na tyle ułatwia życie, że warto ją stosować. Sam art. 96a ust. 7a jest dość ogólnie sformułowany, że każdy odczytuje go inaczej i być może każdy ma rację. Nie da się ukryć, że określenie:

7a. W przypadku realizacji recepty elektronicznej:
1) po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”,

„realizacji recepty elektronicznej po upływie 30 dni” odnosi się do każdej realizacji po upływie 30 dni. Może to być pierwsza lub kolejna, co jeszcze 26.11 potwierdziło CSIOZ w odpowiedzi na zapytania dotyczące ilości leku do wydania dla pacjenta, który część zakupił do 30 dnia od daty wystawienia, i zrobił sobie kilkumiesięczną przerwę (jak na poniższym zdjęciu). Następnie w kolejnych dniach w odpowiedziach pojawiła się zapowiedź publikacji w grudniu ww. komunikatu MZ, który wyjaśni sprawę.

obrazek przedstawia pytanie i odpowiedź CSIOZ na temat przeliczania ilości leku do wydania [wklejono za zgodą autora]

Jednocześnie z treści komunikatu można wywnioskować, że wydać „nie więcej niż o najmniejsze opakowanie” możemy tylko wtedy, gdy dochodzi do pomniejszenia, czyli przy pierwszej realizacji po upływie 30 dni.

Szkoda, że źródłem rewelacji nie było MZ (lub zwlekało z publikacją) i zamiast od razu podać informację do wiadomości ogółu, przekazywano ją wybiórczo. Gdyby zaprezentowana w komunikacie wersja była po pierwsze oczywista, a po drugie jedyna słuszna, to znalazłaby się w poradniku CSIOZ oraz w ikonografikach dotyczących ustawy o e-zdrowiu, np. w poniżej.

Miejmy nadzieję, że zapowiadane na styczeń zmiany w prawie spełnią pokładane nadzieje na uproszczenie zasad realizacji e-recept.

obrazek przedstawia ikonografikę dotyczącą ustawy o e-zdrowiu   

[Źródło: MZ, KO, OIA W-wa]

 

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]