Import docelowy – e-recepta jeszcze niewdrożona

Pomimo podstaw prawnych do wystawienia recepty na import docelowy w formie elektronicznej, na ich obsługę przez SIM trzeba jeszcze poczekać.

Recepta na tzw. import docelowy musi mieć formę papierową, ponieważ system SIM nie obługuje e-recepty zakresie wystawiania i realizacji.Póki co recepta na import docelowy musi mieć formę papierową.

Temat e-recept na leki sprowadzane w ramach importu docelowego poruszyliśmy w listopadzie (czytaj: E-recepta na import docelowy – ważna informacja). Wtedy Centrum e-Zdrowia odpowiedziało, że system nie jest gotowy do obsługi e-recepty na import docelowy. Ewentualną aktualizację statusu prac mieliśmy poznać najwcześniej w połowie grudnia.

Niestety minęły kolejne miesiące i nic się nie zmieniło. Na pytanie odnośnie implementacji e-recept CeZ odpowiedział mniej więcej identycznie jak w listopadzie:

Na chwilę obecną System e-Zdrowie nie jest dostosowywany do możliwości wystawiania/realizacji e-recept na leki z importu docelowego (tak, aby taka e-recepta była w pełni prawidłowa). W związku z tym na razie recepty na leki z importu docelowego mogą być wystawiane recepty w postaci papierowej. Szczegółowe dane dotyczące terminu udostępnienia takiej możliwości zostaną opublikowane na stronie ezdrowie.gov.pl.

Podtrzymujemy zatem naszą rekomendację, żeby pilnować formy papierowej recept na leki sprowadzane z importu docelowego. Pozwoli to uniknąć błędu 844, który uniemożliwia wysyłkę e-recept do SIM.

Przy okazji przypominamy, że Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat dotyczący SOID i zakończenia okresu przejściowego, kiedy zapotrzebowania na leki mogły być składane w formie papierowej. Od 1 kwietnia te dokumenty powinny mieć formę elektroniczną.

Źródło: KO/CeZ

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]