Identyfikator NFZ – kwestie techniczne

Podczas realizacji recept z reguły dąży się do dokładnego przekazania danych statystycznych. Niestety w przypadku zapisania identyfikatora NFZ w postaci X można niesłusznie pozbawić pacjenta refundacji. 

UWAGA!

20 października 2020 r. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat (czytaj MZ: kolejny komunikat w sprawie identyfikatora NFZ), w którym  napisało, że oznaczenie X lub 100% w polu Oddział NFZ należy traktować jako wypisanie recepty pełnopłatnej!

 

Podczas realizacji recept z reguły dąży się do dokładnego przekazania danych statystycznych. Niestety w przypadku zapisania i ustawienia ręcznego identyfikatora NFZ w postaci X można niesłusznie pozbawić pacjenta refundacji. 

W ostatnim czasie w temacie identyfikatora NFZ pojawiło się wiele informacji oraz wątpliwości. Zainteresowanych odsyłamy do poprzednich wpisów:

Podsumowując problem od strony prawnej, należy stwierdzić, że obecnie nie ma podstaw, żeby interpretować informację o Płatniku, Ubezpieczeniu czy też w polu Oddział NFZ jako wpływającą na wydanie leku ze zniżką. Z ustawy prawo farmaceutyczne zniknął przepis, który wymagał umieszczenia identyfikatora na receptach refundowanych lub wpisania X, kiedy pacjent nie posiadał prawa do świadczeń. Jakakolwiek informacja wpisana w tym polu, o ile nie będzie to symbol kraju dla pacjentów np. z EKUZ, nie powinna mieć wpływu na refundację. Jedynym miejscem, gdzie lekarz powinien zaznaczyć braku refundacji, jest odpłatność (X lub 100%).

Najprościej będzie omówić temat na przykładzie.

Na powyższej recepcie lekarz znaczył Oddziała NFZ jako X. Gdyby nie odpłatność X przy leku Dalacin C 300 mg, należałoby policzyć oba leki ze zniżką.

Jak zatem wybić taką receptę, żeby uwzględniała refundację? Należy podczas wprowadzania kodów wybrać F5 i usunąć dane z pola Oddział NFZ.

Z kolei ustawienie X wymusi wycenę na 100%.

Skoro informacja dotycząca Oddziału NFZ jest niewymagana, nie należy jej przekazywać.

Z kolei na e-recepcie informacja ta może mieć dwa warianty. Pierwszy z nich to brak identyfikatora.

Drugi to X, który przy ręcznym ustawieniu jest tożsamy z brakiem refundacji, choć nie wymusza 100% odpłatności.

Reasumując, taką e-receptę można zrealizować ze zniżką:

Taki X można również na e-recepcie usunąć:

Brak oddziału lub X i brak odpłatności

Wątpliwość może budzić brak podania odpłatności na e-recepcie. Od kiedy jednak recepty papierowe i elektroniczne zostały zrównane w aspekcie realizacji bez podanej odpłatności, lek można wydać ze zniżką za jedyną lub najwyższą odpłatnością. Oczywiście o ile pozwalają na to inne elementy jak EAN, zapis opakowania etc.

 

Opracował mgr farm. Konrad Okurowski

© rx.edu.pl

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]