GIF przypomina o obowiązku raportowania braków

Główny Inspektor Farmaceutyczny, Paweł Piotrowski, skierował list do Prezes NIA, w którym prosi o „przypomnienie podmiotom zobowiązanym do przesyłania powyższych danych o ich ważności dla Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej i Ministerstwa Zdrowia”(fot. Shutterstock).

Obowiązek raportowania danych na temat braków produktów leczniczych zyskuje szczególne znaczenie w okresie pandemii, co podkreśla Główny Inspektor Farmaceutyczny w swoim piśmie do Prezes NIA.

Główny Inspektor Farmaceutyczny, Paweł Piotrowski, skierował pismo do Prezes NIA, w którym prosi o „przypomnienie podmiotom zobowiązanym do przesyłania powyższych danych o ich ważności dla Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej i Ministerstwa Zdrowia”.

– Również, a może przede wszystkim, czas kryzysu nie może powodować zwolnienia aptek, punktów aptecznych i działów farmacji szpitalnej z obowiązku raportowania. Jest to niezwykle ważny element, który może w dużym stopniu zapobiec chaosowi związanemu z brakiem dostępu do produktów leczniczych, a farmaceuci stanowią bardzo ważne ogniwo procesu zarządzania tym problemem – możemy przeczytać w piśmie (zobacz też: GIF: Furosemidum i Nasen można zwrócić do apteki).

O źródłach prawnych

Główny Inspektor Farmaceutyczny przywołał artykuł 95a ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne (u.p.f.), mówiący o tym, że

w przypadku, gdy podmiot prowadzący aptekę, punkt apteczny lub dział farmacji, nie może wykonać obowiązku zapewnienia dostępu do:

1) produktu leczniczego wydawanego na receptę,

2) środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, o którym mowa w wykazie określonym  w art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych

jest obowiązany w ciągu 24 godzin poinformować o tym za pośrednictwem Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi właściwego miejscowo  wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, który ustala przyczyny braku tego dostępu”.

W następnej kolejności, po dokonaniu zebrania danych oraz ich analizie, a także w myśl art.115 ust. 1 pkt. 10 u.p.f., Główny Inspektor Farmaceutyczny przygotowuje dla Ministerstwa Zdrowia cotygodniowy raport, który dotyczy utrudnionego dostępu do produktów leczniczych. Jest to raport o dużym znaczeniu w procesie zarządzania polityką lekową w kraju.

Trudny czas pandemii

Piotrowski zaznaczał również, że obecna sytuacja jest szczególna, a obowiązek raportowania staje się niezwykle ważny, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo polskich pacjentów:

– W ostatnim, bardzo trudnym i bezprecedensowym czasie, spowodowanym pandemią wywołaną przez wirusa SARS-Cov-2 jeszcze bardziej niż kiedykolwiek dostrzegam konieczność rzetelnego i regularnego przesyłania danych w zakresie dostępu do produktów leczniczych. Informacje przekazywane przez apteki, punkty apteczne lub działy farmacji szpitalnej w sposób systematyczny i nieprzerwany pozwalają na realną ocenę bieżącej sytuacji lekowej w Polsce.

Dokument znajdziemy tu: GIF-pismo-w-sprawie-obowiązku-raportowania-do-ZSMOPL

AM/NIA

Logowanie

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś farmaceutą, zaloguj się za pomocą swojego konta farmacja.net

Rejestracja

Wypełnij wymagane pola zamieszczone poniżej. Pamiętaj by podać poprawny adres email - na niego zostanie wysłany link potwierdzający, który umożliwi zakończenie rejestracji w serwisie.

Masz już konto? Zaloguj się Nie pamiętasz hasła? Możesz je przypomnieć
Przypomnij hasło

Podaj adres email przypisany do konta, a my wyślemy do Ciebie link z przypomnieniem hasła.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Ustaw nowe hasło

Ustal swoje hasło ponownie.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Dane profilu

Uzupełnij dane, aby aktywować konto.

Link aktywacyjny

Rejestracja przebiegła pomyślnie. Na podany adres email został wysłany link weryfikacyjny, który umożliwi dokończenie rejestracji.

Niepoprawny hash weryfikacyjny

Wygląda na to, że hash weryfikacyjny jest niepoprawny. Proszę skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy