Farmaceuci we wrześniu wystawili łącznie 23329 recept

We wrześniu apteki wystawiły 87291 recept farmaceutycznych (fot. Shutterstock).

Na początku lipca opublikowaliśmy artykuł na temat liczby recept wystawianych przez farmaceutów w okresie od 15 maja do 15 czerwca. Po upływie kolejnych miesięcy ponownie zadaliśmy Ministerstwu Zdrowia kilka pytań. Sprawdź,  jakie odpowiedzi uzyskaliśmy.

Przypomnijmy, że od 15 maja br. farmaceuci zyskali dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl (czytaj: Aplikacja gabinet.gov.pl działa – farmaceuta może wystawić sobie receptę) i tym samym możliwość wystawiania e-recept dla siebie lub dla rodziny. Z kolei od końca maja mogli złożyć wniosek o dostęp do Portalu Świadczeniodawcy lub SZOI (sprawdź: Portal NFZ (SZOI) – pierwsze kroki), co pozwoliło m.in. na pobranie zakresów numerów papierowych, czy dostęp do systemu eWUŚ.

Łatwiejszy dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl, poprzez możliwość wygenerowania certyfikatu ZUS, umożliwił także wystawianie recept farmaceutycznych w wersji elektronicznej. Od strony technicznej firma Kamsoft udostępniła taką funkcjonalność pod koniec marca.

Pytania, które zadaliśmy MZ oraz uzyskane odpowiedzi:

1. Jaki % uprawnionych farmaceutów do zalogowania się do aplikacji gabinet.gov.pl skorzystało z nowych uprawnień?

Nie mamy takich danych, ponieważ nie było zapotrzebowania na monitorowanie tych wskaźników.

2. Jaki % aptek wystawia recepty farmaceutyczne w wersji elektronicznej?

45% aptek wystawia recepty farmaceutyczne w wersji elektronicznej (6118 z 13756).

Komentarz:

Należy przypuszczać, że ta liczba obejmuje również punkty apteczne, apteki szpitalne, zakładowe oraz działy farmacji,  co zaniża wynik w granicach 5%.

3. Jak często na recepcie farmaceutycznej jest wypisana ilość leku większa niż 1 op. lub większa od najmniejszego zarejestrowanego/refundowanego opakowania?

MiesiącUdział > 1 opakowania w receptach farmaceutycznychUdział opakowań większych niż najmniejszeUdział recept spełniających oba warunki
Kwiecień8% [2955 z 36935]48%52%
Maj7% [5132 z 73318]48%52%
Czerwiec6% [4535 z 75581]48%52%
Lipiec6% [5000 z 83332]48%51%
Sierpień5% [4125 z 82492]48%51%
Wrzesień5% [4365 z 87291]47%50%

Czytaj również: Recepty pro auctore, pro familia i farmaceutyczne w liczbach

Komentarz:

Liczba e-recept farmaceutycznych od marca ma wyraźną tendencję wzrostową, przy czym farmaceuci niezbyt często korzystają z możliwości wydania więcej niż jednego opakowania leku.

4. Jakie jest najczęstsze uzasadnienie do wystawienia recepty farmaceutycznej?

Nie mamy takich danych.

5. Jaka była najwyższa liczba recept farmaceutycznych wystawionych w jednej aptece na przestrzeni miesiąca?

We wrześniu w pojedynczej aptece wystawiono 1746 e-recept farmaceutycznych.

Komentarz:

Taka liczba recept oznacza, że farmaceuci bardzo aktywnie wykorzystują swoje uprawnienia do pomocy pacjentom podczas utrudnionego dostępu do lekarza. Można przyjąć, że w powyższej aptece wystawiono od 58 do 67 (w zależności od dni otwarcia) recept farmaceutycznych dziennie, czyli średnio od 5 do 7 na godzinę. Średnia wszystkich aptek w początkowym okresie po wprowadzeniu e-recept farmaceutycznych wynosiła 12 recept miesięcznie.

6. Czy dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl mają wyłączenie farmaceuci znajdujący się w Rejestrze? Pytanie wynika z informacji pozyskanych od farmaceutów, którzy wypisali się z Izby, ale dalej mają dostęp do aplikacji.

Bazujemy na danych z OIA i CRF [Centralny Rejestr Farmaceutów] znajdujących się w CWPM [Centralny Wykaz Pracowników Medycznych]. Jeśli farmaceuta nie został wykreślony przez OIA z rejestru farmaceutów danego okręgu, to znajduje się w CWPM do momentu jego wykreślenia i wtedy ma dostęp do aplikacji.

7. Ile recept farmaceutycznych w analogicznym okresie zostało wystawionych przez apteki?

MiesiącLiczba recept farmaceutycznych wystawionych w aptekach
Czerwiec75581 [+2263 w odniesieniu do maja]
Lipiec83332 [+7751]
Sierpień82492 [-840]
Wrzesień87291 [+4799]

Komentarz:

Pierwotny wzrost o blisko 100% na przełomie kwietnia i maja wynikał raczej z łatwiejszego pozyskania certyfikatu ZUS na potrzeby autoryzacji e-recept farmaceutycznych. W późniejszym okresie z kolei średni wzrost liczby wystawionych recept wyniósł 4,5% miesiąc do miesiąca. Natomiast wzrost pomiędzy kwietniem i wrześniem osiągnął 136%.

8. Ile recept wystawionych przez farmaceutów dla siebie i dla rodziny zostało wystawionych w okresie od 1.06 do 30.09 łącznie w rozbiciu na miesiące?

MiesiącLiczba pro familiae i pro auctore wystawionych przez farmaceutów
Czerwiec14558
Lipiec18917 [+4359]
Sierpień20050 [+1133]
Wrzesień23329 [+3279]

Komentarz:

Jak pokazują dane w powyższej tabeli, również liczba recept wystawionych w ramach ordynacji farmaceutycznej wyraźnie wzrasta. Początkowo było to 30% więcej w lipcu, następnie 6% w sierpniu i finalnie we wrześniu wzrost wyniósł 16% (średnio 17%). Różnica pomiędzy czerwcem a wrześniem sięga 60%!

Źródło: KO/MZ

© rx.edu.pl

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

4 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

"2. Jaki % aptek wystawia recepty farmaceutyczne w wersji elektronicznej? 45% aptek wystawia recepty farmaceutyczne w wersji elektronicznej (6118 z 13756). Komentarz: Należy przypuszczać, że ta liczba obejmuje również punkty apteczne, apteki szpitalne, zakładowe oraz działy farmacji, co zaniża wynik w granicach 5%." Punkty apteczne???
MZ podało jako liczbę aptek wszystkie pozycje z rejestru bez rozróżnienia. Stąd mój komentarz.
W tylko jednej aptece w przeciągu miesiąca wystawiono ponad 1700 recept farmaceutycznych - to więcej niż w niejednej przychodni... to jeszcze apteka czy już POZ?;) Swoją drogą to widać, że farmaceuci zaczęli korzystać z recept PRO, ciekawe jaki ich odsetek stanowią recepty PRO refundowane
Pamiętam jak kilka dobrych lat temu podczas kontroli zakwestionowano mojej właścicielce/kierownikowi ok, 30 recept farmaceutycznych. Prosty przykład pacjentka odbierała leki i reklamówka starszej osobie upadła fiolka z lekiem się potłukła. Teraz "łykaj" z odłamkami szkła... Według "miłych pań" źle zrobiono. W innej pracy kierownik jasno powiedział, że on nie będzie brał odpowiedzialności i tyle - nie ma opcji. Rozumiem, że chce ktoś je wystawiać, zobaczymy jak to wyjdzie potem.