Efedryna i pseudoefedryna – konsekwencje zmian klasyfikacji w programie Kamsoft

W kwietniu firma Kamsoft opublikowała w programie KS-AOW informację o zmianie klasyfikacji leków zawierających pseudoefedrynę i efedrynę. Usunięto im znacznik prekursor. Czy słusznie?

Przyczyną lokalnych niedoborów leku w niektórych aptekach jest stale rosnące zapotrzebowanie na lek.Wydając bez receptę leki zawierające substancje psychoaktywne nie wolno przekroczyć limitu zawartości substancji.

Treść opublikowanego komunikatu producenta oprogramowania aptecznego była następująca:

Szanowni Państwo,
W bazie KS-BLOZ zostały wprowadzone zmiany w związku z klasyfikacją prekursorów zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 273/2004 PEIR z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie prekursorów narkotykowych. Od teraz produkty lecznicze z pseudoefedryną i efedryną nie mają zaznaczonego znacznika prekursor w statusie oraz nie są przyporządkowane do żadnej z grup prekursorów.

Co to oznacza?
Comiesięczne zestawienia dotyczące prowadzenia ewidencji prekursorów narkotykowych nie będą już zawierać produktów leczniczych z pseudoefedryną i efedryną. Dzięki czemu zredukowana zostanie ilość stron wydruku zestawienia.

Co należy zrobić?
Jeżeli w kartotekach lokalnych danej apteki zmiany nie są widoczne oznacza to, iż nie zaktualizowano od 21 marca br. danych z KS BLOZ w aptecznej bazie towarów.

Należy to zrobić w następujący sposób:
1) otworzyć KS-AOW
2) wybrać APW14/Magazyn
3) wybrać 4/Poprawa leków i zakupów (tzw. pajączek)
4) pobrać aktualną bazę BLOZ
5) wybrać F5/Tworzenie bufora z aktualizacją
6) zaznaczyć check box Ostrzeż., wskaź., droga podania, ilość w opak., DDD” i potwierdzić naciskając „F2 Zatwierdź”
7) wybrać w pajączku „F6 Korekta leków”.
Najlepiej po takiej operacji ponownie uruchomić KS-AOW, albo przynajmniej zamknąć wszystkie okna i uruchomić je ponownie.

Pozostaje pytanie jakie są konsekwencje powyższej zmiany? Czy usunięcie znacznika prekursor dla leków zawierających te substancje oznacza, że przestają być prekursorami? Nic bardziej mylnego. Ten komunikat to finał rozmów z Naczelną Izbą Aptekarską, żeby klasyfikacja prekursorów w lekach OTC była właściwa. Oczywiście firma Kamsoft zrobiła to po swojemu. Obecnie karta np. leku Cirrus wygląda tak.

Przy czym oznaczenie prekursor powinno pozostać, ale substancja powinna być przyporządkowana do kategorii 4. Niestety Kamsoft nie daje póki co takiej możliwości. Dostępne są tylko kategorie I-R, IIA-R, IIB-R oraz III-R. Usunięcie znacznika było niesłuszne.

Zgodnie z komunikatem firmy, leki zawierające te substancje nie będą się drukowały w comiesięcznych zestawieniach.

Podkreślenia wymaga fakt, że pseudoefedryna w lekach OTC dalej jest substancją psychoaktywną. Efedryna natomiast nie jest dostępna jako lek bez recepty. Oznacza to, że wydając leki ją zwierające nie wolno przekroczyć 720 mg w ramach pojedynczej transakcji. Informuje o tym znaczek z 1 w kole z czerwoną krawędzią. Podobnemu ograniczeniu podlegają leki z kodeiną (240 mg), czy dekstrometorfanem (360 mg). Recepturowy chlorowodorek efedryny dalej jest sklasyfikowany jako prekursor kategorii 1.

O zmianie kategorii opisywanych substancji pisaliśmy przy okazji pytania o utylizacje leków (czytaj: O lekach zawierających substancje psychoaktywne
). Przypomnieć należy, że od listopada 2013 r. leki gotowe zawierające pseudoefedrynę i efedrynę zostały przeniesione do osobnej kategorii 4 prekursorów.

Z treścią rozporządzeń Parlamentu UE można zapoznać się poniżej:

Źródło: KO/Kamsoft