E-recepta farmaceutyczna – jak ją wystawić?

Prosi się również o upewnienie się, czy stosowane oprogramowanie umożliwia sprawdzanie komunikatów ostrzeżeń (fot. Shutterstock).

E-recepty w porządku prawnym pojawiły się pod koniec 2015 roku wraz z ustawą o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015, poz. 1991). Ta sama ustawa zmieniła zasady wystawiania recept farmaceutycznych, dając możliwość wystawienia wszystkim farmaceutom z prawem wykonywania zawodu. Równocześnie ustawodawca zapisał, że także recepty farmaceutyczne będą wystawiane w postaci elektronicznej. Do ubiegłego piątku była to tylko teoria. Wpis dotyczy recept wystawianych dla pacjentów, recepty pro auctore i pro familiae będą omówione w osobno.

Kamsoft opublikował 27 marca 2020 r. instrukcję dotyczącą wystawiania e-recept farmaceutycznych, a w wiodącym programie aptecznym zaimplementowano możliwość wykorzystania podpisu elektronicznego z użyciem bezpłatnego certyfikatu ZUS oraz płatnego podpis kwalifikowanego. Na razie obsługa profilu zaufanego nie została zaimplementowana, a szkoda.

Jak zdobyć certyfikat ZUS?

Najprościej jest postępować według instrukcji CSIOZ pt.: „Generowanie certyfikatu ZUS do podpisywania e-recepty farmaceutycznej – instrukcja dla farmaceuty”.

Należy zalogować się profilem zaufanym lub e-dowodem na stronie gabinet.gov.pl i wybrać rolę farmaceuta,

a następnie aptekę (miejsce pracy).

Zarządzanie profilem ZUS jest dostępne z profilu farmaceuty (prawy górny róg ekranu). Jeżeli użytkownik nie posiada certyfikatu, może o niego zawnioskować. Hasło do certyfikatu podane we wniosku będzie jednocześnie hasłem umożliwiającym jego pobranie.

Po nadaniu certyfikat (wraz z informacją nt. swojej ważności) będzie dostępny do pobrania w profilu. Pobranie jest możliwe tylko raz. Pobrany certyfikat może być zainstalowany w programie aptecznym (czytaj również: Jak prawidłowo podłączyć system apteczny do systemu P1?).

Sposób na problemy z dostępem do aplikacji gabinet.gov.pl

Jeżeli farmaceuta nie widzi swojej apteki lub nie może się zalogować, musi skontaktować się ze swoim administratorem dla platformy P1. Administrator musi dodać podmiot, użytkownika oraz nadać użytkownikowi właściwą rolę (czytaj również: Farmaceuci będą musieli poczekać na możliwość wystawienia e-recepty przez system gabinet.gov.pl).

E-recepta farmaceutyczna – instalacja certyfikatu

Instalacja pobranego certyfikatu odbywa się w module Administrator, w opcji Pracownicy. Należy edytować kartę danego pracownika. W zakładce e-recepta trzeba wybrać rolę magister oraz zainstaluj certyfikat i wybrać certyfikat ZUS (konieczne będzie wskazanie lokalizacji pobranego pliku praz podanie ustalonego wcześniej hasła).

Po poprawnej instalacji, hasło można zmienić z poziomu profilu farmaceuty. Analogiczne kroki, poza podaniem i ustaleniem hasła, wykonuje się w przypadku instalacji podpisu kwalifikowanego.

Wystawienie e-recepty farmaceutycznej

Wystawienie e-recepty farmaceutycznej w programie aptecznym nie różni się za bardzo od wystawienia recepty papierowej. Można wybrać lek i w poprawie wcisnąć [m], albo wybrać Farmac., a następnie wydawany lek. Okazuje się, że zmienione okno (widoczne poniżej) pojawia się przy każdym wywołaniu recepty farmaceutycznej. Jeżeli będzie to recepta papierowa, rodzaj recepty to potwierdzi.

Przy czym od razu widać, że wystawiana jest e-recepta farmaceutyczna (czytaj również: Komunikat MZ dotyczący obowiązku wystawiania e-recept).

Po uzupełnieniu danych dotyczących pacjenta (można wybrać standardowo dane z kartoteki aptecznej) oraz przyczyny wydania leku, receptę się zapisuje. Wciśnięcie [*] wywoła standardowo generowanie DRR, który należy zweryfikować pod kątem prawidłowości wprowadzonych danych, a następnie zakończyć [Ctrl+Enter lub F11].

W tym momencie pojawi się podgląd e-recepty i wymagane będzie podanie hasła do certyfikatu w celu podpisania e-recepty.

Brak dostępu do SIM i tryb awaryjny

Jeżeli wystąpi problem z wysyłką DRR do SIM, e-recepta farmaceutyczna będzie mogła zostać zamieniona na papierową. W trybie awaryjnym z kolei program sam ustawi okno wyboru na receptę papierową.

Podgląd i retaksacja

Status e-recept farmaceutycznych i podgląd ich treści jest możliwy w poprawie po wciśnięciu [m]. W Kontroli natomiast recepty farmaceutyczne są widoczne razem z podglądem i DRR (analogicznie jak wszystkie recepty) po wybraniu opcji Retaksacja recept oraz Obecność i Poprawność kodów. W opracowaniu wykorzystano fragmenty instrukcji z programu Kamsoft oraz poradnik CSIOZ.

© rx.edu.pl

Pozostało 93% tekstu
Zainteresował Cię ten artykuł? Zostaw swój adres e-mail, a następnie potwierdź go klikając w link wysłany na Twoją skrzynkę.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

9 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Nie ma i CSIOZ nie potrafi udzielić odpowiedzi na tak zadane pytanie.
Czy taka e-recepta może być tylko zrealizowana w aptece która ją wystawiła? Czy jest możliwość wygenerowania kodu i realizacja w dowolnym miejscu?
Farmaceutyczna jest bez kodu. Recepta dla siebie i dla rodziny z kodem.
Kod do recepty farmaceutycznej też jest generowany. Widać to IKP. Nie wiem, na jakiej postawie prawnej nie można jej wystawić przez gabinet.gov.pl, tylko przez oprogramowanie.
Recepta farmaceutyczna w aptece to potwierdzenie wydania leku, a nie ordynacja farmaceutyczna, która ma miejsce przez gabinet.gov.pl
Gdzie w ustawie znajdę taką definicję recepty farmaceutycznej?
np. tam, gdzie masz napisane, że recepta farmaceutyczna zawiera powód wydania, a nie wystawienia. Nie nasza wina, że od 2015 jest bajzel w tym zakresie.
Jest możliwość wygenerowania kodu i realizacji w każdej aptece.