Dostępność produktów leczniczych w Polsce

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową. Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian przekazany przez GIF.

Na liście znalazło się 214 pozycji.

Zapotrzebowanie na antybiotyki

Jak przekazał GIF, na podstawie zebranych danych dla większości substancji z grupy antybiotyków obserwujemy nieznaczny wzrost liczby wystawionych opakowań (porównanie tydzień do tygodnia). Najwyższy wzrost zapotrzebowania odnotowały formy pediatryczne zawierające cefuroksym, natomiast w przypadku azytromycyny odnotowujemy około 2% spadek zapotrzebowania.

Czytaj także: Lista refundacyjna listopad 2023- najważniejsze zmiany

Leki zawierające fenoksymetylopenicylinę

Utrzymują się problemy z dostępnością produktów leczniczych zawierających fenoksymetylopenicylinę. Podmiot odpowiedzialny przekazał informację, że kolejne dostawy leku w formie pediatrycznej planowane są na drugą połowę listopada – przekazano w komunikacie.

Zobacz także: Działania EMA w celu rozwiązania problemu niedoborów leków

Dostawy antybiotyków

GIF przekazał, że w ostatnim tygodniu odnotowali dostawy produktów leczniczych zawierających amoksycylinę w  postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej (500 mg/5 ml, 1 butelka 100 ml oraz 60 ml), amoksycylinę i kwas klawulanowy (tabletki powlekane, 875 mg + 125 mg), azytromycynę (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, 200 mg/5 ml, 1 butelka 20 ml) oraz cefadroksyl zarówno w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej (500 mg/5 ml, 1 fl. 100 ml oraz 250 mg/5 ml 1 fl. 100 ml) jak i kapsułek (500 mg, 20 kaps) oraz tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej (1 g, 10 tabl).

Wstrzymania w obrocie leków

GIF odnotował dużą liczbę zgłoszeń wstrzymań w obrocie produktów leczniczych zawierających diclofenacum natricum w postaci tabletek i kapsułek o różnej formie uwalniania. Dostępne w obrocie odpowiedniki i zamienniki powinny umożliwić dostęp do farmakoterapii dla pacjentów. 

W dniu 30 października 2023 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu na terenie całego kraju oraz decyzję zakazującą wprowadzania do obrotu produktów: Mebelin (Mebeverini hydrochloridum), kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde, 200 mg:

  • opakowanie 30 kapsułek nr GTIN 05909991425289
  • opakowanie 60 kapsułek nr GTIN 05909991425296

Powyższe wycofanie dotyczy produktów stanowiących niewielki udział w rynku preparatów z daną substancją czynną. W obrocie dostępne są produkty zawierające substancję Mebeverini hydrochloridum w dawce 200 mg, zarówno w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu, jak i kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, które powinny umożliwić pacjentom  kontynuację terapii – przekazał GIF w komunikacie.

Czytaj także: Posiedzenie grupy koordynacyjnej CMDh 

Powrót leków na rynek

Po dłuższym wstrzymaniu w obrocie na rynek wróciły produkty zawierające:

  • paroksetynę, tabletki powlekane, 20 mg, 60 tabl.
  • cyjanokobalaminę, roztwór do wstrzykiwań, 500 mcg/ml, 5 amp. 2 ml
  • trazodon, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 75 mg, 30 tabl.
  • aceklofenak, tabletki powlekane, 100 mg, 60 tabl.

Czytaj także: Recepty – zmiany porządkujące w rozporządzeniu

Źródło: GIF

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]