Dostępność produktów leczniczych w Polsce – 15.02.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny opracowywał nowe zestawienie będące wynikiem analizy dostępności produktów leczniczych.

Dostępność antybiotyków

Zgodnie z informacją przekazaną przez GIF, w przypadku monitorowanych antybiotyków, w odniesieniu do zeszłego tygodnia, odnotowano spadek wystawianych opakowań dla większości analizowanych substancji w formach zarówno pediatrycznych jak i dla dorosłych.

W dalszym ciągu występują utrudnienia w dostępności form pediatrycznych. Dostawy, które poprawią dostępność zaplanowane są na marzec. W obrocie dostępny jest produkt polskiego producenta zawierający phenoxymethylpenicillinum potassium, mogący stanowić alternatywę – przekazano na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Zobacz także: Lista leków zagrożonych brakiem dostępności – luty 2024

Dostawy i realizacja recept

Przekazano, że utrzymuje się wysoki odsetek realizacji recept – ok. 90%. Odnotowano dostawę produktu leczniczego zawierającego phenoxymethylpenicillinum kalicum w dawce 1500,  w opakowaniach po 30 tabletek, która znacznie poprawi dostępność produktów dla dorosłych.

Utrzymujące się problemy z dostępnością

Astma i POCHP

Utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów leczniczych zawierających salbutamolum, roztwór do nebulizacji w dawkach 2 mg/ml oraz 1mg/ml – podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie w obrocie do 17 maja 2024 r. Przekazano, że odnotowano dostawy produktu w postaci aerozolu wziewnego, zawiesina w dawce 100 mcg/dawkę inh.

Czytaj także: Pseudoefedryna – nowe informacje o działaniach niepożądanych?

Leczenie objawów choroby Parkinsona i zespołu Parkinsona

Utrzymuje się utrudniona dostępność leków zawierających levodopum + carbidopum, tabletki, 100 mg + 25 mg – zgodnie z przekazanymi informacjami podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie w obrocie do 20 marca 2024 r.; na rynku brak jest dostępnych odpowiedników. Przekazano, że o ewentualnej modyfikacji farmakoterapii powinien zadecydować lekarz.

 Leczenie dławicy piersiowej 

GIF poinformował także o utrudnionej dostępności leków zawierających isosorbidi mononitras w dawkach 100 mg, 60 mg, 40 mg, 20 mg, – podmiot odpowiedzialny przedłużył wstrzymanie w obrocie do końca marca/początek kwietnia.

Czytaj także: Dyskusja na temat niedoborów leków – posiedzenie HMA

Przekazano, że w przypadku produktów w dawce 40 mg dostępny jest odpowiednik w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu.

GIF przekazał, że prognozuje również utrudnienia w dostępności do produktów w dawkach 50 mg oraz 75 mg – podmiot zadeklarował najbliższe dostawy na maj/czerwiec 2024 r.

Leczenie niedoboru żelaza

Przekazano, że są problemy z dostępnością susbatncji ferri proteinatosuccinas, roztwór doustny, 40 mg Fe3+/15 ml – przekazano, że obserwowana jest utrudniona dostępność ze względu na zmniejszenie dostaw przez podmiot odpowiedzialny. 

Czytaj także: Wyzwania branży aptekarskiej – list do prezesa NRA

Stałe wstrzymanie wprowadzenia do obrotu

GIF przekazał, że podmioty odpowiedzialne przekazały informacje o stałym wstrzymaniu wprowadzania do obrotu poniższych produktów leczniczych:

  • Moklar, moclobemidum, tabletki powlekane, 150 mg, 30 tabl. – przekazano, że stałe wstrzymanie zaplanowane z dniem 31 marca 2024 r.
  • Nitrazepam GSK, nitrazepamum, tabletki, 5 mg, 20 tabl. – stałe wstrzymanie zaplanowane z dniem 30 czerwca 2024 r.
  • Oxazepam GSK, oxazepamum, tabletki, 10 mg, 20 tabl., GTIN 05909990149018 – stałe wstrzymanie zaplanowane z dniem 30 czerwca 2024 r. – na rynku pozostaje produkt z innym numerem GTIN Oxazepam GSK, oxazepamum, tabletki, 10 mg, 20 tabl. Dostępny jest również odpowiednik.
  • Tolzurin, tolterodini tartras, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde, 2 mg, 28 kaps. – stałe wstrzymanie zaplanowane z dniem 30 czerwca 2024 r.

Czytaj także: Zamiana leku Targin na Oxylaxon kwestia wielkości opakowań

Źródło: GOV

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]