Dostępność odpowiednika leku Plaquenil – komunikat MZ

Pojawił się komunikat Ministra Zdrowia w sprawie dostępności produktu leczniczego Hydroxychloroquine Adamed – odpowiednika produktu Plaquenil. Czego możemy dowiedzieć się z przekazanego komunikatu?

Nie zawsze użycie refundowanego leku (np. preparatu w amp. z wit. B12) pozwala wycenić sporządzony lek recepturowy ze zniżką.Minister Zdrowia poinformował, że produkt leczniczy Hydroxychloroquine Adamed uzyskał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium Polski.

Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu

Minister Zdrowia poinformował, że produkt leczniczy Hydroxychloroquine Adamed, Hydroksycholiny siarczan, tabletki powlekane a 200 mg, podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A. uzyskał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium Polski i jest dostępny w aptekach ogólnodostępnych. Oznacza to, że pacjent może nabyć lek w polskim opakowaniu na podstawie recepty lekarskiej.

Czytaj także: List branży farmaceutycznej na temat projektu ustawy refundacyjnej

Minister Zdrowia dodał, że w związku z powyższym, nie zachodzi dalsza konieczność wprowadzania do obrotu na czas określony i sprowadzania z zagranicy w trybie importu docelowego produktów z substancją Hydroksycholiny siarczan, między innymi produktu leczniczego Plaquenil.

Należy podkreślić, iż ordynowanie leków w terapii pacjenta należy wyłącznie do kompetencji lekarza prowadzącego leczenie, dlatego w celu zapewnienia kontynuacji terapii należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję w zakresie stosowania konkretnego leku – poinformował na koniec komunikatu.

Źródło: MZ