Stanowisko MZ
Ze względu na zaprzestanie przez podmiot odpowiedzialny, firmę Sanofi-Aventis Sp. z o.o., wprowadzania do obrotu na terytorium Polski leku Atenolol, Atenolulum, tabletki po 25 mg oraz 50 mg (ważność pozwoleń na dopuszczenie do obrotu wygasła z dniem 1 grudnia 2022 r.), obecnie występują problemy z zapewnieniem dostępności tego leku.
Brak dostępnych odpowiedników
Atenolol nie posiada dopuszczonych do obrotu w Polsce odpowiedników. MZ informuje, że w celu zapewnienia dostępności produktów leczniczych z powyższą substancją zostały wydane zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych sprowadzanych z innych rynków.
Lista leków
MZ w komunikacie przekazał, które produkty lecznicze z substancją Atenololum są sprowadzane do Polski i dystrybuowane przez hurtownie farmaceutyczne. Są to:
- InPharm (produkt: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg); Allpharm Sp. z o.o. sp. k. (produkt: Atenolol CF 50 mg, tabletki powlekane po 50 mg);
- DELFARMA Sp. z o.o. (produkt: Atenolol LPH, tabletki po 50 mg);
- MEDEZIN Sp. z o.o. (produkt: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Aminol, tabletki po 50 mg, UTL-25, tabletki po 25 mg);
- MEDINN Sp. z o.o. (produkt: Atenolol, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Atenolol LPH, tabletki po 50 mg);
- PharmaVitae Sp. z o.o. sp.k. (produkt: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg, Atenolol Sanofi 25, tabletki po 25 mg, Atenolol Sanofi 50, tabletki po 50 mg; Atenolol LPH 50 mg, tabletki po 50 mg oraz Atenolol 25 mg, tabletki po 25 mg).
Należy podkreślić, iż w celu zapewnienia kontynuacji terapii należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, który podejmie decyzję w zakresie stosowania konkretnego leku – dodał na koniec komunikatu MZ.
Czytaj także: Zmiany w refundacji leków od stycznia 2023 roku – projekt MZ
Źródło: MZ