Dofinansowanie dla dyżurujących aptek

Według serwisu Prawo.pl wszystkie apteki pracujące w godzinach nocnych oraz dniach wolnych w miastach z siedzibą władz powiatu, liczących do 40 tys. mieszkańców, wkrótce otrzymają około 140 złotych za godzinę dyżuru z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). To wynik nowelizacji ustawy refundacyjnej, która obecnie jest procedowana przez Senat.

Zgodnie z proponowanymi zmianami, finansowanie dyżurujących aptek ogólnodostępnych ma opierać się na wynagrodzeniu ryczałtowym. Stawka wynagrodzenia będzie wynosić 3,5% minimalnego wynagrodzenia za pracę, przeliczonego na jedną godzinę faktycznego dyżuru.

Aktualnie minimalne wynagrodzenie wynosi 3600 zł brutto, co oznacza stawkę 126 zł za godzinę dyżuru. Rząd planuje podnieść płacę minimalną od 1 stycznia do 4242 zł brutto. Przełoży się na stawkę 148,47 zł za godzinę dyżuru apteki.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) podkreśla, że oczekiwanie na finansowanie nocnych i świątecznych dyżurujących aptek trwało ponad 20 lat, a proponowane zmiany stanowią rozsądny i wypracowany kompromis.

Zgodnie z nowymi przepisami, dyżury pełnione na podstawie uchwały zarządu powiatu będą finansowane przez NFZ w zakresie czterech kolejnych godzin zegarowych między 10 a 18 w dni wolne od pracy lub dwóch godzin między 19 a 23 podczas dyżurów nocnych.

Marek Tomków zaznacza, że jeśli powiat zdecyduje się na wydłużenie dyżuru apteki, obowiązywać będzie ta sama minimalna stawka, jaką ustali Narodowy Fundusz Zdrowia. Istotne jest również, że zgodnie z ustawą, stawka ta będzie zależeć od minimalnego wynagrodzenia.

W celu otrzymania dofinansowania, podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną będzie zawierał umowę z NFZ. Warto wspomnieć, że warunkiem dofinansowania jest fakt, że apteka musi działać w mieście liczącym nie więcej niż 40 tys. mieszkańców i będącym jednocześnie siedzibą władz powiatu.

Źródło: pap-mediaroom.pl

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

1 komentarz Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Czyli zapłacimy wam za 4 godziny.. Sukces na miarę naszych możliwości 😂😂.