DNUR wchodzi w życie- jakie zmiany czekają nas w realizacji recept?

Na liście znalazło się 214 pozycji.

20.09.2023 roku w Dzienniku Ustaw została opublikowana Duża Nowelizacja Ustawy Refundacyjnej (DNUR). Oznacza to, że od 21.09.2023 roku wchodzą w życie niektóre jej przepisy. Inne daty ważne z punktu widzenia farmaceuty to 1 listopada 2023 roku, a także 1 marzec 2024 roku. Wtedy to mają wejść w życie kolejne przepisy wynikające z DNUR, które znacząco mogą wpłynąć na realizację recept w aptece. Jakie zmiany czekają nas w najbliższym czasie?

Od 21 września 2023 r.

Pacjentowi możemy wydać ilość leku na maksymalnie 120 dni stosowania, którą określamy na podstawie zapisanego na recepcie schematu dawkowania.

 Uwaga! W okresie od 21.09 do 1.11 nie możemy wydać więcej leku niż na 120 dni stosowania! np. na recepcie ważnej 30 dni pacjent ma przepisane leku na 180 dni stosowania. Wydamy maksymalnie na 120 dni, a pozostała ilość leku przepadnie.

Od 1 listopada 2023 r.

Jeśli pacjentowi przepisano na recepcie ilość leku większą niż ta niezbędna do 120-dniowego okresu stosowania, kolejną ilość leku, jednak nie większą niż na następne 120 dni kuracji, można wydać dopiero po upływie ¾ okresu, na który została zrealizowana wcześniej recepta; np. pacjent wykupił leku na 60 dni stosowania, kolejnej realizacji tej recepty będzie mógł dokonać po 45 dniach (wówczas będzie mógł wykupić znów ilość leku na maksymalnie 120 dni stosowania).*

Uwaga! Powyższa zasada odnosi się tylko i wyłącznie do recept, na których przepisano ilość leku większą niż ta, która jest niezbędna do 120-dniowej kuracji.

1 listopada 2023 roku wchodzą także inne zmiany w realizacjach recept. Będą one dotyczyć: 

  • adnotacji “nie zamieniać”: Osoba realizująca receptę z naniesioną adnotacją „NZ”, tzn. „nie zamieniać” może wydać pacjentowi zamiennik zaordynowanego leku (na jego prośbę albo za jego zgodą). Jednak może tego dokonać tylko i wyłącznie wtedy, gdy sumaryczna ilość substancji czynnej w wydawanym produkcie odpowiada ilości zaordynowanej, a lek wydawany posiada te same wskazania i drogę podania, co lek zaordynowany; 
  • recept na leki psychotropowe oraz narkotyczne: Recepta na lek zawierający w składzie substancję psychotropową lub substancję odurzającą, może zostać wystawiona tylko i wyłącznie w postaci elektronicznej. Uwaga! Wymóg ten nie dotyczy recept weterynaryjnych; 
  • uprawnienia dodatkowego “C”: Uprawnienie dodatkowe „C” zostaje rozszerzone o kobiety będące w połogu. Recepta z uprawnieniem „C” jest ważna tylko i wyłącznie 1 miesiąc od daty jej wystawienia, lub od naniesionej na niej daty „realizacja od”;

Od 1 marca 2024 r.

Wyliczenia dotyczące okresu czasu, po jakim można zrealizować pacjentowi receptę, a także ilości leku, jaką można mu wydać od 1.03.2024 dokona automatycznie system P1. 

Poniżej znajdziecie infografikę (możliwą do pobrania i wydrukowania w formacie A4) obrazującą wejście w życie powyższych zmian. 

Nowe zasady realizacji recepty wg DNUR (5)

*- ten aspekt realizacji recept podlega aktualnie dynamicznym zmianom i konsultacjom z MZ. Najbardziej prawdopodobne jest, że wydanie mniejszej ilości niż na 120 dni nie uruchamia mechanizmu 3/4 lub uruchamia dopiero po wykupieniu kuracji na 120 dni. Po otrzymaniu ostatecznej i potwierdzonej wersji wpis zostanie zaktualizowany.

mgr farm. Maciej Birecki

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]