Czy sprzedać 10 opakowań leku OTC na firmę z NIP i wystawić fakturę?

Pacjent chce kupić 10op preparatu zarejestrowanego jako produkt leczniczy (Saridon) na fakturę na firmę (NIP), czy mogę zrealizować taką transakcję i wystawić fakturę?

Asekuracyjnie należałoby sprawdzić czy dany NIP nie figuruje w rejestrze aptek (http://ra.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/_layouts/15/ra/glowna.aspx) lub hurtowni farmaceutycznych (http://rhf.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/_layouts/15/rhf/glowna.aspx). Jeżeli nie figuruje, to apteka nie naraża się na złamanie art. 86a ustawy Prawo farmaceutyczne zakazującego zbywania produktów leczniczych innym aptekom, punktom aptecznym czy hurtowniom farmaceutycznym. WIF stoi na stanowisku, że każdy zakup leku dokonywany na firmę wymaga zapotrzebowania, ponieważ rolą apteki jest zaopatrywanie ludności w leki, a nie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (art. 87 ust. 1 pkt 2 ustawy PF). Wydanie z kolei leku OTC na fakturę bez zapotrzebowania nie powinno być w gruncie rzeczy problematyczne, gdyż jest to zgodne z jego kategorią dostępności. Ponadto nie ma podstawy prawnej, żeby odmówić wystawienia FV kupującemu.