Czy można dzielić opakowanie 20-ampułkowe Nebbudu i Pulmicortu wydając refundowane 5 amp. lub 10 amp.?

Czy można dzielić opakowanie 20-ampułkowe Nebbudu i Pulmicortu wydając refundowane 5 amp. lub 10 amp. ?(chyba od niedawna są na rynku opak. Nebbud 10amp. i Pulmicort 5amp. ktore są 100%). Zdarza się że lekarze w mojej okolicy piszą np. Pulmicort 5 amp. i zniżkową odpłatność. Czy jest to zgodne z przepisami?

Leki wziewne przepisane przez lekarza nie podlegają dzieleniu ze zniżką, zgodnie z § 18 i 19 rozporządzenia w sprawie recept lekarskich. Jedynie nebulizacje wypisane przez pielęgniarkę można podzielić.
W przytoczonym przypadku można wydać lek w najmniejszym refundowanym opakowaniu, ponieważ lekarz wyraźnie nie wskazał opakowania nierefundowanego. Wypisane w taki sposób recepty przez lekarza są wadliwe, ale nie ma podstaw by odmawiać ich realizacji. Warto skonsultować się z osobą wystawiającą i wyjaśnić sytuację.