Czy farmaceuta realizując recepty powinien znać terminy trwałości wszystkich leków z Charakterystyki produktu leczniczego np. antybiotyki, krople oczne ?

Czy farmaceuta realizując recepty powinien znać terminy trwałości wszystkich leków z Charakterystyki produktu leczniczego np. antybiotyki, krople oczne ? Czy należy się tym kierować przy przeliczaniu wydawanej ilości leku czy tylko uwzględniać podane na recepcie dawkowanie? Rozporządzenie Ministra Zdrowia w Sprawie Recept Lekarskich nie uwzględnia tego natomiast opracowanie MZ wspominaja o tym aspekcie. Jak kontroluje w tym aspekcie recepty NFZ ? Dla przykładu proszę o interpretację jak zrealizowac Rp:
Xaloptic 4 op
1x1

Rozporządzenie w sprawie recept lekarskich w § 18 nakazuje sprawdzić czy przepisana ilość leku nie przekracza 120 dni kuracji w oparciu o zapisane dawkowanie. Nie ma tu nic na temat trwałości leku, jednakże jest to aspekt, który powinien być brany pod uwagę podczas wydawania leków. W niektórych NFZ wydanie większego opakowania antybiotyku zamiast kilku mniejszych, który nie zostanie całkowicie podany w terminie przydatności zawiesiny, jest traktowane jako błąd. Z kroplami ocznymi przyjmuje się, że 1 op. na miesiąc kuracji można wydać przy dawkowaniu 1x1. Temat nie jest spójny, ponieważ brak jest informacji nt. brania pod uwagę trwałości wkładów z insuliną czy syropów (nie antybiotyków). Jeżeli wykorzystuje się informację o trwałości z CHPL, to dobrze jest zrobić adnotację na rewersie recepty.