Czy bezpiecznie jest zamieniać Clexane na Neoparin w kontekście różnych wskazań terapeutycznych objętych refundacją?

Mam pytanie dotyczące zamienników. /Chodzi o ogólną zasadę/ Neoparin a Clexane posiadają wskazania różniące się. Czy farmaceuta proponujący zamianę ma obowiązek znać w jakim wskazaniu lekarz zapisał pacjentowi lek i czy mając świadomość różnych wskazań może bezpiecznie dokonać zamiany.

Zgodnie z art. 44 ustawy o refundacji leków podczas zamiany jednego produktu leczniczego na drugi osoba wydająca powinna wydać lek o tym samym wskazaniu terapeutycznym oraz o postaci farmaceutycznej, które nie powoduje powstania różnic terapeutycznych. Powyższe oznacza, że wskazania powinny być brane pod uwagę, ale ponieważ na recepcie nie ma kodów ICD-10, to nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować. W tym aspekcie nie ma 100% pewnych zmian, ale póki co nie są znane przypadki, żeby NFZ cofał z tego powodu refundację aptece.
Warto dodać, że zdaniem podmiotu odpowiedzialnego lek Neoparin jest w 100% zgodny z lekiem Clexane, a zamianę można uznać za spełniająca w/w art. ustawy o refundacji leków.