Czy apteka ma obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA)

Naczelna Izba Aptekarska opublikowała informację prawną na temat skutków ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021, poz.72), w szczególności w zakresie nowych obowiązków rejestracyjnych aptek.

Co farmaceuta musi zrobić po dłuższej przerwie od pracy? (fot. Shutterstock).Naczelna Izba Aptekarska przygotowała informację prawną na temat skutków ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021, poz.72), w szczególności w zakresie nowych obowiązków rejestracyjnych aptek (fot. Shutterstock).

W dokumencie stwierdza się m.in.:

  1. Jeżeli w aptece wykonywane są czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (spełniających warunki z pkt 7), to podmiot prowadzący aptekę (apteka) należy do podmiotów objętych obowiązkiem zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 1.
  2. Jeżeli w aptece wykonywane są czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (oznaczonych znakami akcyzy z opłaconym podatkiem akcyzowym), to podmiot prowadzący aptekę (apteka) nie należy do podmiotów objętych obowiązkiem zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 1. 
  3. Akcyza jest podatkiem jednofazowym i apteki, nabywając wyroby z już zapłaconą akcyzą, nie mają obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego

Cały dokument znajduje się tu: Opinia-podatek-akcyzowy-12.07.2021

Źródło: nia.org.pl

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]