Często zadawane pytania w związku ze zmianą zasad wystawiania i realizacji recept [stan na 20.10.2018 r.]

Często zadawane pytania w związku ze zmianą zasad wystawiania i realizacji recept od 18 kwietnia 2018 r. [stan na 20.10.2018 r.]

1. Czy nowe zasady wystawiania i realizacji dotyczą tylko e-recept?

Odp.: Choć sama ustawa nosi nazwę „Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty”, to odnosi się zarówno do recept elektronicznych, jak i papierowych. Ma ona charakter porządkujący, gdyż zapisy mówiące o e-recepcie pojawiły się w ustawie Prawo Farmaceutyczne już pod koniec 2015 r.

2. Czy trzeba mierzyć recepty?

Odp.: Nie, jednakże recepta mniejsza niż wymagane 200*90 mm musi być czytelna.

3. Czy w danych pacjenta musi być wpisany kod pocztowy?

Odp.: Tak, choć jeśli go nie ma to uznaje się, że został wpisany. Należy jednak pamiętać, że w danych świadczeniodawcy również musi być obecny kod pocztowy i w razie braku, trzeba go uzupełnić na rewersie.

4. Czy prawidłowa jest recepta, na której brakuje nr telefonu do bezpośredniego kontaktu z lekarzem?

Odp.: Nie jest, jednakże § 10 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia w sprawie recept lekarskich pozwala przyjąć, że obecność nr tel. w danych świadczeniodawcy za wystarczająca.

5. Gdzie znajduje się informacja, że leki antykoncepcyjne można wypisać tylko na 120 dni?

Odp.: Dosłownie nigdzie. Pośrednio wynika to z faktu, że został uchylony przepis § 96a ust. 2 pkt 2 ustawy PF, mówiący o możliwości wypisania jednorazowo maksymalnie „ilości produktu leczniczego antykoncepcyjnego przeznaczonego do 180-dniowego stosowania;”. Jest on obecny w tekście jednolitym (Dz. U. 2017 poz. 2211), a w noweli już go brakuje (Dz. U. 2018 poz. 697).
Obecnie wszystkich leków dotyczą te same zasady mówiące o możliwości wypisania na jednej recepcie ilości maksymalnie na 120 dni, biorąc pod uwagę zapisany sposób dawkowania.

6. Czy można zrealizować receptę na psychotrop wystawioną na kartce papieru lub bez kodów kreskowych?

Odp.: Niestety takie recepty są nieprawidłowe i należy odmówić ich realizacji (analogicznie sytuacja wygląda z receptami z zagranicy, a wyjątkiem są recepty weterynaryjne). Teraz wymagane jest wystawienie na recepcie zawierającej minimum 2 kody kreskowe (REGON, PWZ). Lekarze, którzy nie mają takich druków (np. ze względu na niechęć do NFZ), mogą wystawiać recepty z pominięciem numeru recepty oraz jego kodu kreskowego. Oczywiście recepta pro auctore/pro familiae, wystawiona bez działalności gospodarczej będzie miała tylko 1 kod – PWZ.

7. Czy to prawda, że nadruk zawierający imię, nazwisko, nr PWZ lekarza oraz podpis nie jest wystarczający?

Odp.: Tak, w polu, gdzie znajdują się dane osoby uprawnionej (lekarza lub pielęgniarki) muszą być dodatkowo naniesione kwalifikacje zawodowe osoby wystawiającej receptę, w tym posiadany tytuł zawodowy. Oznacza to, że oprócz dotychczasowego zakresu wymagane jest przynajmniej określenie lekarz (nie jesteśmy w stanie i nie mamy obowiązku weryfikacji czy dany lekarz ma jakieś specjalizacje).

8. Czy wymagana jest adnotacja o całkowitej realizacji recepty?

Odp.: Nie, wymóg ten został zniesiony w nowelizacji rozp. ws. recept obowiązującej od 14.09.18 r.

Czytaj więcej: uwagi na temat realizacji recept po 1 stycznia 2019 r.

9. Co oznacza realizacja na starych zasadach i czy jest w ogóle możliwa?

Odp.:Realizacja na starych oznacza stosowanie zapisów uchylonego w dniu 18 kwietnia br. rozporządzenia w sprawie recept lekarskich oraz rozporządzenia w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne. Jest to o tyle trudne, że obecnie samo wystawianie recept może obywać się wyłącznie na nowych, określonych w ustawie PF oraz rozp. ws. recept zasadach. Stosowny przepis pojawił się w nowelizacji rozp. ws. recept, ale obowiązywał do końca 2018 r. W 2019 r. recepty realizuje się wyłącznie na nowych zasadach.

10. Czy leki można dzielić?

Odp.: Od 20.10.18 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki (link niżej), gdzie uregulowano kwestię dzielenia leków. Do dotychczasowej listy (antybiotyków, leków parenteralnych, leków narkotycznych oraz psychotropowych z gr. IV-P, III-P i II-N) dołączyły leki do podania wziewnego.

11. Czy możliwe jest wydanie leku w niższej dawce, skoro w komunikacie MZ można było przeczytać o uchyleniu rozporządzenia ws. wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych?

Odp.: Tak, ponieważ do momentu opublikowania nowego rozporządzenia obecne zachowuje ważność, więc dalej istnieje możliwość wydanie leku w dawce niższej, która stanowi wielokrotność dawki wypisanej. Dodatkowo od 20.10.18 r. (rozp. ws. zapotrzebowań i wydawania z apteki) wielokrotność dawki nie jest jedynym kryterium, dopuszczalne jest wydanie dawki niższej, ale całkowita ilość substancji czynnej w produkcie wydawanym musi być taka sama.

12. Czy mamy obowiązek weryfikacji pacjentów z identyfikatorem DN, CN, IN oraz BW?

Odp.: Od 14.09.18 r. nie ma takiego obowiązku.

13. Czy recepta bez danych podmiotu drukującego jest ważna?

Odp.: Od 14.09.18 r. niezależnie czy są dane podmiotu, czy ich nie ma lub też nadrukowano je błędnie domyślnie przyjmuje się (tak jak w przypadku kodu pocztowego), że są obecne i prawidłowe.

Opracował mgr farm. Konrad Okurowski

Czytaj także: