Często zadawane pytania w związku ze zmianą zasad wystawiania i realizacji recept [stan na 20.10.2018 r.]

Często zadawane pytania w związku ze zmianą zasad wystawiania i realizacji recept od 18 kwietnia 2018 r. [stan na 20.10.2018 r.]

1. Czy nowe zasady wystawiania i realizacji dotyczą tylko e-recept?

Odp.: Choć sama ustawa nosi nazwę „Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty”, to odnosi się zarówno do recept elektronicznych, jak i papierowych. Ma ona charakter porządkujący, gdyż zapisy mówiące o e-recepcie pojawiły się w ustawie Prawo Farmaceutyczne już pod koniec 2015 r.

2. Czy trzeba mierzyć recepty?

Odp.: Nie, jednakże recepta mniejsza niż wymagane 200*90 mm musi być czytelna.

3. Czy w danych pacjenta musi być wpisany kod pocztowy?

Odp.: Tak, choć jeśli go nie ma to uznaje się, że został wpisany. Należy jednak pamiętać, że w danych świadczeniodawcy również musi być obecny kod pocztowy i w razie braku, trzeba go uzupełnić na rewersie.

4. Czy prawidłowa jest recepta, na której brakuje nr telefonu do bezpośredniego kontaktu z lekarzem?

Odp.: Nie jest, jednakże § 10 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia w sprawie recept lekarskich pozwala przyjąć, że obecność nr tel. w danych świadczeniodawcy za wystarczająca.

5. Gdzie znajduje się informacja, że leki antykoncepcyjne można wypisać tylko na 120 dni?

Odp.: Dosłownie nigdzie. Pośrednio wynika to z faktu, że został uchylony przepis § 96a ust. 2 pkt 2 ustawy PF, mówiący o możliwości wypisania jednorazowo maksymalnie „ilości produktu leczniczego antykoncepcyjnego przeznaczonego do 180-dniowego stosowania;”. Jest on obecny w tekście jednolitym (Dz. U. 2017 poz. 2211), a w noweli już go brakuje (Dz. U. 2018 poz. 697).
Obecnie wszystkich leków dotyczą te same zasady mówiące o możliwości wypisania na jednej recepcie ilości maksymalnie na 120 dni, biorąc pod uwagę zapisany sposób dawkowania.

6. Czy można zrealizować receptę na psychotrop wystawioną na kartce papieru lub bez kodów kreskowych?

Odp.: Niestety takie recepty są nieprawidłowe i należy odmówić ich realizacji (analogicznie sytuacja wygląda z receptami z zagranicy, a wyjątkiem są recepty weterynaryjne). Teraz wymagane jest wystawienie na recepcie zawierającej minimum 2 kody kreskowe (REGON, PWZ). Lekarze, którzy nie mają takich druków (np. ze względu na niechęć do NFZ), mogą wystawiać recepty z pominięciem numeru recepty oraz jego kodu kreskowego. Oczywiście recepta pro auctore/pro familiae, wystawiona bez działalności gospodarczej będzie miała tylko 1 kod – PWZ.

7. Czy to prawda, że nadruk zawierający imię, nazwisko, nr PWZ lekarza oraz podpis nie jest wystarczający?

Odp.: Tak, w polu, gdzie znajdują się dane osoby uprawnionej (lekarza lub pielęgniarki) muszą być dodatkowo naniesione kwalifikacje zawodowe osoby wystawiającej receptę, w tym posiadany tytuł zawodowy. Oznacza to, że oprócz dotychczasowego zakresu wymagane jest przynajmniej określenie lekarz (nie jesteśmy w stanie i nie mamy obowiązku weryfikacji czy dany lekarz ma jakieś specjalizacje).

8. Czy wymagana jest adnotacja o całkowitej realizacji recepty?

Odp.: Nie, wymóg ten został zniesiony w nowelizacji rozp. ws. recept obowiązującej od 14.09.18 r.

Czytaj więcej: uwagi na temat realizacji recept po 1 stycznia 2019 r.

9. Co oznacza realizacja na starych zasadach i czy jest w ogóle możliwa?

Odp.:Realizacja na starych oznacza stosowanie zapisów uchylonego w dniu 18 kwietnia br. rozporządzenia w sprawie recept lekarskich oraz rozporządzenia w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne. Jest to o tyle trudne, że obecnie samo wystawianie recept może obywać się wyłącznie na nowych, określonych w ustawie PF oraz rozp. ws. recept zasadach. Stosowny przepis pojawił się w nowelizacji rozp. ws. recept, ale obowiązywał do końca 2018 r. W 2019 r. recepty realizuje się wyłącznie na nowych zasadach.

10. Czy leki można dzielić?

Odp.: Od 20.10.18 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki (link niżej), gdzie uregulowano kwestię dzielenia leków. Do dotychczasowej listy (antybiotyków, leków parenteralnych, leków narkotycznych oraz psychotropowych z gr. IV-P, III-P i II-N) dołączyły leki do podania wziewnego.

11. Czy możliwe jest wydanie leku w niższej dawce, skoro w komunikacie MZ można było przeczytać o uchyleniu rozporządzenia ws. wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych?

Odp.: Tak, ponieważ do momentu opublikowania nowego rozporządzenia obecne zachowuje ważność, więc dalej istnieje możliwość wydanie leku w dawce niższej, która stanowi wielokrotność dawki wypisanej. Dodatkowo od 20.10.18 r. (rozp. ws. zapotrzebowań i wydawania z apteki) wielokrotność dawki nie jest jedynym kryterium, dopuszczalne jest wydanie dawki niższej, ale całkowita ilość substancji czynnej w produkcie wydawanym musi być taka sama. 

12. Czy mamy obowiązek weryfikacji pacjentów z identyfikatorem DN, CN, IN oraz BW?

Odp.: Od 14.09.18 r. nie ma takiego obowiązku.

13. Czy recepta bez danych podmiotu drukującego jest ważna?

Odp.: Od 14.09.18 r. niezależnie czy są dane podmiotu, czy ich nie ma lub też nadrukowano je błędnie domyślnie przyjmuje się (tak jak w przypadku kodu pocztowego), że są obecne i prawidłowe.

 

Opracował mgr farm. Konrad Okurowski

Czytaj także:

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij „Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu rx.edu.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz
logo