Arechin – informacja dla farmaceutów dotycząca dostępności leku

Niestety, nie ma takiej możliwości, ponieważ recepta papierowa musi być autentyczna i mieć własnoręczny podpis(Shutterstock).

W związku z umieszczeniem leku Arechin w Obwieszczeniu Reglamentacyjnym MZ, wystosowano specjalną informację dla farmaceutów w sprawie dostępności leku.

Informacja została wystosowana ze względu na umieszczenie leku Arechin w Obwieszczeniu Reglamentacyjnym Ministerstwa Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2020 oraz konieczność zapewnienia jego dostępności dla pacjentów stosujących lek w dotychczasowych wskazaniach (obowiązuje od 1 kwietnia 2020 do odwołania).

Wskazania, na jakie pacjenci mogą zamawiać Arechin 

Chorzy będą mogli nabyć lek w aptece lub punkcie aptecznym jedynie na podstawie wystawionej przez lekarza recepty z odpłatnością refundacyjną 30% i jedynie we wskazaniach objętych refundacją, a więc:

 • Zimnica (malaria),
 • Pełzakowica i ropień wątroby,
 • Różne postacie tocznia rumieniowatego,
 • Reumatoidalne zapalenie stawów,
 • Choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w ChPL,
 • Porfiria skórna późna.

Dodatkowe wskazanie rejestracyjne, które uzyskał lek Arechin „Leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2” nie jest natomiast objęte refundacją (czytaj też: MZ: reglamentacja produktów leczniczych Arechin oraz Plaquenil).

Jak dokonać zakupu, jeśli pacjent posiada receptę

Farmaceuta może na jedną receptę wydać maksymalnie 2 opakowania leku Arechin dla 1-go pacjenta (identyfikacja w systemie NFZ na podstawie numeru PESEL) w okresie 30 dni.

Osoba chora, która otrzymała receptę na lek refundowany, kontaktuje się osobiście bądź telefonicznie z najbliżej usytuowaną apteką albo punktem aptecznym, i zamawia lek.

Przy zamówieniu, farmaceuta dokonuje weryfikacji, czy recepta została wystawiona na lek objęty refundacją z odpłatnością 30%, i czy osoba chora nie przekroczyła limitu reglamentacyjnego, a także dokonuje blokady recepty pod zamówienie w systemie komputerowym:

 • jeżeli jest to e-recepta, osoba chora podaje numer PESEL i numer PIN recepty,
 • jeżeli recepta jest papierowa, osoba chora podaje PESEL, 6 ostatnich cyfr z unikalnego numeru recepty oraz informację, na jaką odpłatność wystawiono receptę (czy 30%).

W przypadku, gdy proces weryfikacji zakończy się pomyślnie, farmaceuta potwierdza osobie chorej zamówienie, i zamawia lek zgodnie ze wskazaną na recepcie ilością (jednak w zgodzie z zasadą reglamentacji, nie więcej niż 2 opakowania na 1 PESEL) wyłącznie bezpośrednio w hurtowni Adamed:

 • pod adresem e-mail: arechin@adamed.com (w pon-pt, w godz. 8:00-16:00) podając w zamówieniu:
  • 6 ostatnich cyfr unikalnego 22-cyfrowego numer recepty (papierowej lub elektronicznej).
  • Dokładny adres apteki (dostawy) oraz NIP płatnika.
  • Ilość zamawianych opakowań (maks. 2 na jedną receptę).
 • Zamówienie musi odbyć się drogą mailową.

Lek dostarcza się z hurtowni farmaceutycznej Adamed do danej placówki aptecznej pod konkretne zamówienie. Osoba chora odbiera lek w placówce, po tym, jak uzyska informację, że lek został dostarczony (zobacz też: Komunikat Adamed Pharma w sprawie zwiększonej produkcji leku Arechin).

Lek Arechin i osoby, u których stwierdzono COVID-19

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, pacjenci, u których stwierdzono COVID-19, mogą być leczeni tylko poprzez szpitale jednoimienne i szpitale zakaźne wyznaczone przez Ministerstwo Zdrowia.

Lek dla pacjentów, u których stwierdzono COVID-19, będzie dostępny jedynie w dedykowanych szpitalach (90 szpitali z listy MZ) oraz w izolatoriach, które będą pozostawały pod nadzorem medycznym szpitali jednoimiennych

Adamed rozdystrybuuje natomiast lek bezpośrednio ze swojej hurtowni do wskazanych na liście MZ aptek szpitalnych w ilościach niezbędnych do leczenia pacjentów z COVID-19.

AM/Adamed

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

4 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Czyli jeśli pacjent jest nieubezpieczony to nie wykupi leku pomimo że ma wskazania do zastosowania?
To zależy od lekarza, no my nie weryfikujemy wskazań.
Ja wiem że to ma wprowadzić pewne ograniczenia nadużyć, ale jak zwykle najbardziej uczciwi są poszkodowani