Antybiotyk z okresem stosowania – stanowisko MZ

Narodowy Fundusz Zdrowia zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z zapytaniem o realizację recepty na antybiotyk, na której lekarz wskazał dodatkowo okres stosowania.

Wg NFZ zasadne jest, żeby pacjent otrzymał antybiotyk z refundacją w ilości na pełną kurację, nawet gdy okres lekarz określi długość leczeniaOkazuje się, że nie tylko trwałość zawiesny z antybiotykiem powinna być brana pod uwagę podczas realizacji recepty.

W związku z licznymi zapytaniami ze strony lekarzy oraz aptek NFZ zwrócił się do MZ z pytaniem w sprawie realizacji recepty na antybiotyki w zawiesinie o następującej treści:

Rp. Zinnat 250 mg/5 ml 2 op. a 50 ml S. 3,5 ml co 12 godzin/ przez 10 dni.

Kwestią sporną jest ilość leku do wydania, skoro §8 ust. 3 rozporządzenia w sprawie recept nakłada na osobę realizującą wydanie mniejszej z wypisanych ilości:

Jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca wydaje najmniejszą z nich jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę.

Z dawkowania wynika 70 ml, co uniemożliwia wydanie ze zniżką 100 ml. Z kolei zdaniem NFZ zasadne jest wydanie w takim przypadku 2 op. NFZ zapytał, czy apteki mogą wydać 2 op. ze zniżką, czy powinno zmniejszyć się ilość leku.

W odpowiedzi MZ podkreśliło, że najważniejsze jest zachowanie ciągłości antybiotykoterapii. Z kolei okres stosowania wyznacza zdaniem Resortu termin kontroli u lekarza. Z uwagi na fakt, że choć ma tu miejsce przypadek z przytoczonego wyżej §8 ust. 3, to § 5 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania ma zastosowanie do opakowań podzielnych [czyli nie ma do niepodzielnych], by leki nie były marnowane i nadużywane.

Ministerstwo podsumowało, że najmniejszą ilością wypisaną jest 70 ml, a nie 50 ml, więc dopuszczalne jest wydanie 2 op. z uwzględnieniem refundacji.

Z treścią pisma można zapoznać się poniżej.

Jednocześnie warto podkreślić, że przekazane wyżej stanowisko jest sprzeczne z tym z 2013 r. oraz 2019 r.

Czytaj także: Apel NRA w sprawie braku dostępności leków 

Źródło: DIA/NFZ/MZ

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

1 komentarz Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]