Autor: admin Opublikowano: 25 lipca 2016

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na pytania dotyczące realizacji recept złożone przez Naczelną Izbę Aptekarską

W załączonym piśmie Ministerstwo Zdrowia ustosunkowało się do pytań złożonych przez farmaceutów za pośrednictwem Naczelnej Izby Aptekarskiej. Poza potwierdzeniem rzeczy wynikających wprost z przepisów rozporządzenia w sprawie recept lekarskich oraz ustawy Prawo farmaceutyczne pojawiły się nowe odpowiedzi niekoniecznie korzystne dla środowiska aptekarskiego. Z tych ostatnich należy wymienić konieczność:
– wydania na 100% leku zapisanego w opakowaniu niezarejestrowanym,
– wydania na 100% leku w opakowaniu nieznajdującym się w wykazie leków refundowanych (dodatkowy zapis konfiguracji ilości blistrów i tabletek),
– ograniczenia do maksymalnie dwóch refundowanych opakowań: dla maści przy nieprecyzyjnym dawkowaniu, np. 2xdz lub preparatów mlekozastępczych (2×180 – bez wskazania, że mają być podane ml).

W kwestii danych pacjenta i statystycznych stwierdzono, że nie ma możliwości opisania na rewersie brakujących danych, np. części adresu, imienia, natomiast możliwe jest uzupełnienie nieczytelnych danych lekarza na postawie czytelnego numeru PWZ czy też nieczytelnego numeru telefonu świadczeniodawcy.

Ponadto wskazano, że farmaceuta powinien poinformować pacjenta i lekarza o swoich wątpliwościach, kiedy pacjent otrzyma receptę,z której wynika, że może nie posiadać prawa do refundacji leku, np. ze względu na wiek lub płeć.

Z pozytywnych aspektów warto wskazać, że:
– Efferalgan Codeine pomimo zawartości kodeiny (grupa III-N) nie wymaga osobnej recepty oraz słownego zapisu ilości sumarycznej substancji leczniczej, a także może być przepisywany razem z innymi lekami,
– substytucji lekowej dla osób z uprawnieniem dodatkowym IB można dokonać na zasadach ogólnych.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Dostęp do zawartości serwisu recepty.edu.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawia recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.