Autor: admin Opublikowano: 8 października 2014

Nieścisłości w nowelizacjach. ŚIA prosi MZ o pilne wyjaśnienia

Minister Zdrowia zmienił rozporządzenia dotyczące recept, by skrócić kolejki, ale niestety zapętlił lekarzy z aptekarzami !

Do rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje, dodano możliwość ich wypisywania większej ilości tych leków, a nawet realizacji recept “na raty” ale nie zmodyfikowano starego zapisu, który określał termin ważności recepty i teraz mamy następujące zapętlenie:

Lekarz wypisuje 3 recepty, by pacjent wykupił “na raty” lek na 90 dni jego stosowania realizując sobie po jednej recepcie co miesiąc. Gdy pacjent przyjdzie do apteki z drugą receptą po miesiącu lub z trzecią po dwóch miesiącach dowie się, że te recepty są ważne tylko jeden miesiąc od daty ich wystawienia i nie ma możliwości ich realizacji.

 Stary zapis pozostawiony w rozporządzeniu:

§ 10. 1.Recepty, na których przepisano preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P, są realizowane nie później niż w ciągu 30 dni od daty ich wystawienia, z uwzględnieniem ust. 2.

Nowy dodany do rozporządzenia zapis:

§ 7. 2. Na preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N oraz substancje psychotropowe grupy II-P można wystawić do 3 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 90 dni stosowania.

 

Podobnie ma się sytuacja z lekami robionymi w aptece, których teraz lekarz może wypisać na jednej recepcie nawet dziesięć razy tyle ile dotychczas, jednak co z tego jak w rozporządzeniu pozostawiono stary zapis zmuszający aptekarza do skorygowania recepty do podwójnej ilości niezależnie od tego ile by lekarz nie wypisał.

 Rozporządzenie w sprawie recept lekarskich:

 Nowy dodany zapis:

§ 8. 2. Na jednej recepcie można przepisać podwójną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych.

2a. W przypadku recept, o których mowa w ust. 2, na maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę, można przepisać dziesięciokrotną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych.

Stary pozostawiony zapis:

§ 16. 3. Jeżeli ilość refundowanego leku recepturowego przepisanego na recepcie przekracza ilość, o której mowa w § 8 ust. 2, osoba wydająca zmniejsza ilość leku recepturowego do tej ilości.

Z uszanowaniem
dr farm. Stanisław Piechula

http://katowice.oia.pl/news/show/id/6032

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Dostęp do zawartości serwisu recepty.edu.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawia recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.