Autor: admin Opublikowano: 2 października 2014

Zmiany w rozporządzeniu ws. recept lekarskich wchodzące z dniem 4 października 2014r.

Zmiany w Rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło publikację tzw. pakietu antykolejkowego, w skład którego wchodzi 7 projektów nowelizacji ustaw i rozporządzeń, których zadaniem jest ustabilizowanie sytuacji pacjentów w systemie ochrony zdrowia i poprawa dostępu do świadczeń zdrowotnych. Pierwsza zmiana zaszła w ustawie o konsultantach w ochronie zdrowia, mając na celu wzmocnienie ich roli jako podmiotów doradczych ministra zdrowia. Od 4 października 2014 r. zacznie obowiązywać kolejna nowelizacja w ramach programu, wprowadzona dnia 11 września 2014 r., która tym razem dotyczy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich.

Jakie zmiany?

  1. Możliwość przepisania na jednej recepcie ilości leku/środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego/ wyrobu medycznego, w ilości do maksymalnie 120 dniowej terapii [ZMIANA Z 90 DNI], wyliczonej na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania.
  2. Osoba uprawniona może wystawić do 12 recept [ZMIANA Z 3 RECEPT] na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania [ZMIANA Z 90 DNI], z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie można przepisać leku/ środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego/ wyrobu medycznego na więcej niż 120 dni stosowania, o czym wspomniano w pkt. 1.
  3. Jeżeli na recepcie podano sposób dawkowania, a ilość leku wydanego przekraczałaby ilości leku przeznaczonej do 120-dniowego stosowania [ZMIANA Z 90 DNI], lek wydaje się w ilości maksymalnie zbliżonej do ilości określonej na recepcie, chyba że należy wydać jedno najmniejsze opakowanie leku określone w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych.
  4. Na jednej recepcie można przepisać podwójną [ZMIANA Z POJEDYNCZEJ] ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzaniu leków recepturowych.
  5. W przypadku recept na maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę, można rozpisać do 16 recept, a na jednej zapisać maksymalnie dziesięciokrotną ilość leku recepturowego (np. 1000g maści), niezbędną pacjentowi do 120-dniowego okresu stosowania.
  6. W przypadku recept na środki antykoncepcyjne – do 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania [BRAK ZMIANY].

[opracował zespół farmacja.net]

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Dostęp do zawartości serwisu recepty.edu.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawia recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.